שפע הטבע

צאו לגינה לאסוף זרעים, זה כיף!

Facebook
WhatsApp

זוהי השעה, זוהי העונה!
תחילת איסוף ושימור הזרעים החלה!
הפריחה בשיאה, והפירות והזרעים מתחילים לבצבץ מבינות לעלי הכותרת המתייבשים.
חלקם כבר בשיאם כמו האפונה הריחנית, שתרמיליה הירוקים עסיסיים כל כך שאין מצב שיגיעו לבשלות משום שכולם נכנסים הישר לפה 🙂


חלקם כבר בשלב הזרעים כמו כובע הנזיר שמשתלט בכל מקום אפשרי בגינתי.
יש לי פטיש – אני מכורה לאיסוף זרעי כובע נזיר. כל הפסקה בגינה מתלווה לשיטוט בינות למרבדי הפרחים הצבעוניים. מרגע שהזרעים מתחילים לבצבץ מכל פינה אפשרית בינות לעליו העגולים הגדולים של הצמח המהודר הזה, אני לא יכולה שלא להושיט ידי לזרעים הפלחיים, המאוגדים בשלשות, ולנסות לקטוף אותם מהגבעול.
אם הם נתלשים בקלות הווה אומר שהם כבר מוכנים לקטיף, לפני שיבשילו לשלב בו הם נופלים לקרקע ומתחילים להתייבש. הרבה יותר קל לקטוף אותם מאשר לאסוף מהרצפה, ומנסיוני אין זה משפיע על פוריות הזרע בעונה הבאה.


שיטוט בגינה בחיפוש אחר הזרעים הבשלים הוא כעין מדיציה ויוגה כאחד בשבילי. עיסוק במשהו מונוטוני, עם ריכוז מירבי, כאן ועכשיו, שליחת הידיים ומתיחת הגוף על מנת להגיע לכל פינה ולפשפש בעלים בכדי לחשוף את מקום היחבאם של הזרעים.
מניסיון כדאי לשים את הזרעים בקערה גדולה או סלסילה רחבה במקום מאוורר היטב בצל על מנת שהזרעים שעדיין לא התייבשו לא יעלו עובש.


בשלב זה אפשר לעשות עם הזרעים מלא דברים:
1. להתסיס את הזרעים בדיוק כמו שעושים מלפפונים חמוצים. דומים במראה לצלפים אך קראנצ׳ים יותר מהם ובעלי טעם חרפרף. שווה לפחות צנצנת אחת כזו במקרר. לא מתעפש ומחזיק מלא זמן. טוב כתוספת בריאה בסלט או כנשנוש. לינק.

2. לייבש ולשמור לעונה הבאה. אם יצאו לכם צבעים מעניינים במיוחד שמרו את הזרעים שלהם נפרד בכדי שתוכלו להרבות אותם. ושימו לב אם בעונה הבאה הזרע יצמיח פרח באותו הגוון כמו הוריו או שונה. אשמח לעדכונים.

3. אם יש לכם שפע אז לחלוק אותו עם כולם באהבה. עם משפחה שכנים וחברים, במפגשי החלפת זרעים.
וכמובן לא לשכוח לקטוף כמה פרחים לטובת זר צבעוני ושמח לנשמה וגם לאכול כמה פרחים ועלים טריים לבריאות!


זה היה פוסט על איסוף זרעים שהפך לעוד פוסט על כובע הנזיר, לא פלא, עם חיבתי הרבה אליו…
ולסיום, הנה ילד שמאוד אוהב כובע נזיר

אילו זרעים אתם אוספים בעונה זו בגינתכם?