שפע הטבע

ספירולינה, האצה שהיא מזון על

Facebook
WhatsApp

בזמן האחרון פנו אליי אנשים שהתעניינו במזונות על. מה כדאי לגדל, כמה רצוי לצרוך. ישר חשבתי על אילנה והספירולינה.  מה לא נאמר על הספירולינה:

ארגון האומות המאוחדות נתן לה את ההכרה של “מזון העתיד” .

ארגון הבריאות העולמי – WHO, הכיר בה כמקור של חלבון זמין ובטא-קרוטן ונעשה בה שימוש בפרויקטים לסיוע לילדים במצב תת-תזונה. ארגון המזון והחקלאות של האו”ם דיווח על הפוטנציאל התזונתי שלה לצרכי ‘ביטחון תזונתי’ וכמענה במוקדי אסון של מדינות שונות .

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי יש לה השפעה מחזקת של מערכת חיסון, מאזנת רמות שומנים בדם, משפרת מצבי אנמיה, תורמת לירידה במשקל ועוזרת לגוף להתנקות מרעלים ומתכות כבדות.

  פניתי אל  אילנה שנרתמה למשימה וכתבה למענכם פוסט מרתק על הספירולינה….    חלומות זה דבר שמגשימים. כאן נקודת ההתחלה שלי, תמיד, בכל החיים.  גדלתי כילדה שמבינה שאין דבר שהיא לא יכולה לעשות, ככל שגדלתי הבנתי כמה זה נכון ושהמחסומים הם רק בראש שלנו. מכאן ההבנה שאם יש משהו שאני חולמת לעשות כנראה שהוא יקרה בשלב כזה או אחר של החיים שלי ועתה נותר רק להבין מתי ואיך ולחבר את חלקי הפאזל השונים. לא ברור אם זה התחיל כשהייתי ילדה קטנה ואחי הגדול הלך לצופים וחלמתי לעשות זאת גם כן, או אם זה התחיל כשרציתי להיות מדריכה שאקלית כמו יעל שלי. אולי זה בכלל התחיל כשרציתי להיות מדריכת טיולים, או להיות בגרעין נח”ל. אולי בכלל העניין התחיל כשהתחלתי להדריך צעירים מחו”ל בארצנו היפה… או יתכן שזה קרה כשהחלטנו לטוס לחו”ל לשבע שנים על מנת להגשים חלום למידה של אהבת חי, או. ללמוד רפואה הוליסטית  בדגש תזונה טבעית, או לגדל את הילדה שלי ללא חיתולים. ואולי זה התחיל בחלום קטן שהוא בעצם גדול כמו לגדל בעצמך את המזון שאתה צורך או לגדל מזון על נדיר ומיוחד. לא ברור לי מתי התחילה אצלי הגשמת החלומות הברורה הזאת אבל היא התחילה, קיימת ומפעפעת. לכן כשפניתי לבן זוגי ואמרתי לו:  “זוכר שאני  קונה את האבקה הירוקה  היקרה ההיא לשים בתוך השייק שלי? שמעת שאפשר לגדל אותה בעצמך?  כשאחזור לארץ זה יהיה משהו שאעשה” ניצוץ, מבט וגילגול עיניים אוהב של ידיעה שהזרע  ניטע ואין כל דרך חזרה.  הג’וק נכנס לראש של אשתו ועד שהוא יתקיים לא יהיה פה מנוח…  אז התחלנו לגדל ספירולינה. ספירו מה? ספירולינה. הספירולינה היה אצה מיקרוסקופית זעירה בצבע ירוק עז. בעצם היא בקטריה ואצה ביחד. דומה לחזזית שהיא סימביוזה בין אצה ופטריה.

  צורתה תחת מיקרוסקופ היא ספירלה ומכאן נובע שמה.  היא בעלת ערכים  תזונתיים ורמות חלבון גבוהות במיוחד, ולכן נחשבת מזון על.  כמו גיבור על אבל באוכל… אצה זו מתקיימת במים מתוקים או מלוחים, וגדלה היטב בסביבה בסיסית.  ניתן למצוא אותה באגמי מים טריים או לגדלה באקווריום. הספירולינה היא מזון עתיק ביותר ומזה דורות רבים השתמשו בה כמקור עיקרי בתפריט היומיומי של בני האינקה בדרום אמריקה  ובשבטים היושבים על אגם הצ’אד במרכז אפריקה. ישנם עדויות לכך שהיא קיימת 3.5 מליארד שנים  ( אם כי אני לא יכולה לערוב לכך אישית… )

הספירולינה נחשבת למזון המזין, המלא והמרוכז ביותר בטבע

אז מה כל-כך מיוחד באצה הקטנטונת הזאת שזכתה להיחשב “מזון על״? ובכן, יש בה קרוב ל 100 ערכים תזונתיים שונים, היא הצמח העשיר ביותר בעולם מבחינה תזונתית. הספירולינה היה מקור נפלא לוויטמין E ובטא קרוטן (שזה ויטמין A).  מנה ממנה בעודה טרייה ( שזו חצי כפית עד כפית) משתווה ל 25 גזרים מבחינת הוויטמין A שבה.  כמות החלבון שבה נעה בין 48% ל 74% שזה הריכוז חלבון הגבוה ביותר שניתן למצוא במזון. (בזן הביתי שאני מגדלת יש 74% חלבון).  בנוסף לכך, צורת הספיגה שלה גבוהה בגוף כיוון שהיא לא דורשת פירוק ומתמוססת לנוזל בתוך מים, וכך נספגת מידית בגוף ללא צורך נוסף של הגוף להוציא אנרגיה ולעבוד על פירוק החלבון, כמו בסטייק לדוגמה. ע”פ דבריו של דיויד וולף, הספירולינה הינה “מקור מושלם לחלבון שלם”.  הכוונה שיש בה את כל שמונה חומצות האמינו הנדרשות לגוף ממזון אותם הוא אינו יכול לייצר בעצמו. מקור של חלבון צמחי וחי (שאינו מבושל) הוא הדרך המושלמת לגוף לצרוך חלבון.  צורה כזאת עדיפה על פני חלבון מן החי מכיוון שאנו צורכים ישירות את חומצות האמינו, שמהם הגוף בונה חלבון, ולא נדרשים לפרק את החלבון ולהפיק ממנו את חומצות האמינו. כל גרם של חלבון ספירולינה נספג פי ארבע יותר מאשר גרם זהה של חלבון בקר. הספירולינה עשירה בכלורופיל, שמכיל מגנזיום. הגוף יודע לתרגם את המגנזיום לברזל ובכך הכלורופיל מסייע בניקוי משמעותי למערכת הדם, הכבד ולכל מערכות הגוף. הכלורופיל מסייע לדם להיות עשיר יותר בחמצן ובכך מצמצם חומציות ונהיה בסיסי יותר. תהליך זה מנקה את הגוף וגורם לאנרגיה וחיוניות מוגברת. בנוסף כמות הכלורופיל הרבה בספירולינה (אפילו יותר מבעשב החיטה) גורמת להרגשה אנרגטית יותר, מצב רוח מרומם, אפקט מרגיע על הגוף ועוד זוהר וחלק יותר. ( יוווהו! ) דרך אגב, את הספירולינה הטרייה אפשר לשים גם על עור הפנים כמסכת הזנה נפלאה. באצה החמודונת הזאת, שכבר נדמה שיש לי קשרים רומנטיים איתה, יש פי שלוש ברזל מאשר בכבד עוף  ופי 50 מבתרד.  לכן צריכת ספירולינה יכולה לסייע לאנשים אנמים להעלות את רמות ההמוגלובין בגופם, לשפר את איכות הדם ולהגביר את היווצרות כדוריות הדם האדומות שלנו. כמו כן,  הספירולינה עשירה בוויטמינים B1 , B2 ,B3 ,B5 ,B6 ,B8 ,B9 ,E ,K ,C בספירולינה יש את הוויטמין B12 החשוב, ברמה של פי 3-4 מאשר בכבד.  עם זאת, על פי ד”ר גבריאל קאוסנר מחקרים מראים שייתכן שהויטמין לא זמין לספיגה בגוף האדם. האצה החמודה גם עשירה במינרלים:  ברזל, אשלגן, מגנזיום, נתרן, סידן, גופרית ועוד. רכיב תזונתי אקזוטי  שרק ניתן למצוא בספירולינה הוא פיקוקיאנין ( phycocyanin) האחראי למקור הצבע הכחלחל בנוסף לירוק של הכלורופיל.  הוא עוזר להיווצרות תאי גזע שמצויים במוח העצם.

וכל זה באצה אחת?!
וכל זה באצה אחת?!

 אז למי הכי כדאי לצרוך ספירולינה טרייה? (גם מיובשת זה בסדר אבל זה כמו להשוות אבקת תותים לתותים טריים, וכן הערכים התזונתיים פחותים בהמון באבקות מאשר בטרייה). # לילדים.  קשה למדוד כמה ילדים אוכלים ואם הם מקבלים את כל הערכים התזונתיים הנחוצים להם להתפתחות, כפית של האצה לילדים, או אפילו חצי כפית ממש מחזקת להם את מערכת החיסון. העמידות והחוזק שלהם לאחר צריכת האצה תקופה ממושכת באים לידי ביטוי בהחלט. # נשים הרות ומניקות יפיקו הרבה תועלת לגדל יצור חדש בתוכן עם מזון כה עשיר להם ולעובר או לרך הנולד. במיוחד לאור כמויות הברזל הגבוהות. # אנשים אנמים יפיקו מהאצה תועלת רבה ללא צורך בלקיחת כדורי ברזל שגורמות לתופעות לוואי של עצירות. # אנשים הרוצים לרדת במשקל, הספירולינה תורמת להגעה לאיזון ביוכימי והורמונלי שמדכא את תחושות הרעב התכופות. # אתלטים  המנסים לבנות שריר-מכיוון שהאצה עשירה מאוד בחלבון היא אידאלית לכך. # ילדים ומבוגרים במצב של תת תזונה.  באפריקה למדו בשנים האחרונות לגדל את הספירולינה והצילו הרבה ילדים. ניתן לקרוא  עוד על הפרויקט באפריקה פה.   אז בא לכם כבר לצרוך ספירולינה? יש לכם כמה דרכים: אתם יכולים לקנות את האבקות המיובשות. זה בהחלט עדיף על פני כלום. אבל אם כבר אתם צורכים מזון של גיבורי על, לא תלכו כבר על כל ה

1. מבעד לעדשת המיקרוסקופ. 2. אקווריום טיפוסי לגידול ספירולינה. 3. טבליות ספירולינה שנמכרות בחנויות טבע. 4. ספירולינה מיובשת - הבסיס לשייק.
1. מבעד לעדשת המיקרוסקופ. 2. אקווריום טיפוסי לגידול ספירולינה. 3. טבליות ספירולינה שנמכרות בחנויות טבע. 4. ספירולינה מיובשת – הבסיס לשייק.

קופה?! במידה והחלטתם לקנות אבקת ספירולינה, חיקרו את המקור שלכם, ודאו שהוא לא  חומם  בתהליך הייבוש ושהוא גודל במקום נקי ועם מלחים איכותיים שימו לב לכך שבאבקה לא מובטחים לכם כל הערכים במלואם כמו בטרייה. אופציה שנייה לצריכת ספירולינה היא בצורתה הטרייה. כאן יש לכם אפשרות לאכול אותה טרייה מרגע הקציר שלה או כזו שהוקפאה מיד עם קצירתה וכך הערכים בה נשמרים מאוד. ניתן למצוא ספירולינה טרייה בחנויות טבע מסוימות אך בעיקר אצל המגדלים השונים בארץ. התחום הוא בחיתוליו ואין המון מגדלים, אבל אקווריומים ובריכות גידול צצות להן פה ושם ברחבי הארץ. המחירים בין המגדלים השונים נעים מעלה ומטה, ויש לשים דגש על איכויות המים, המלחים, הברזל ובאופן כללי על איכות תהליך הגדילה שלה.   אז איך מגדלים ספירולינה בכלל? באופן כללי צריך: אקווריום, מים, מלחים עם מינרלים להזנת הספירולינה,  טיפות ברזל מיוחדות וליטר של אצת ספירולינה בתוך המי גידול שלה. (שישמש כסטרטר) לתחזוק הספירולינה כדאי גם שיהיה טרמוסטט לויסות טמפרטורת המים, צינור בועות עם אבן אוויר, מדחום, סרגל למדידת צפיפות הספירולינה וקצב הגידול שלה. ואנרגיה טובה וחיובית… האצה מתרבה בשמש בקצב של 35% ליום כך שמרגע שמתחילים לגדל יכול לקחת שבוע בלבד עד שהאקווריום מלא במזון על זה. האצה די עצמאית וגדלה בעצמה, העבודה איתה מסתכמת בבדיקה יומיומית שהכל תקין, שהבועות אוויר מתפקדות היטב, ערבוב של המים ווידוא טמפרטורה תקינה. פעם בשבוע אני מסננת את הספירולינה, תהליך שלוקח ( תלוי בכמות האקווריומים) בין 20 דקות לשעה. ולאחר מכן מקפיאה אותה במנות יומיות.   איך הכי כיף לצרוך את הספירולינה? אצלנו במשפחה כל אחד אוהב את זה אחרת:  ראשית אומר שהטעם שלה טרי די ניטרלי ולא ממש קיים.

יאמי! ספירולינה - חטיף הבריאות של הטבע
יאמי! ספירולינה – חטיף הבריאות של הטבע

אני אוהבת לזרוק קוביה קפואה בתוך השייק בוקר שלי. בן זוגי מעדיף לשתות את הספירולינה בתוך כוס מים. הבת שלי אוהבת את הקוביה הקפואה חתוכה לחצי ולאוכלה ככה קפואה… הבן שלי אוהב במיץ תפוזים סחוטרי. גם לערבב עם טחינה לאכול סתם ככה או על לחם ממש טעים. הכי להיט זה לערבל בבלנדר שתי מנות ספירולינה קפואה עם בננות קפואות וקצת סילאן וללקק גלידה, או בשמה הנפלא:  גלידולינה. האפשרויות הן אינסופיות והיצירתיות היא דבר נהדר…   תהליך גידול והפקת הספירולינה היה ועודנו מהנה, מרגש ומאוד מאוד מספק. במידה ותרצו לגדל בעצמכם תוכלו ליצור קשר כאן עם תום ורד המקסים, אלוף הספירולינה בארץ, שינחה אתכם לאורך כל הדרך. כל מה שאני יודעת למדתי ממנו ומודה לו מאוד על כל התבונה והניסיון שהוא חלק עימי יחד עם אינספור שיחות הנחייה והרגעה על מצב גדילת הספירולינה שלי. לקח זמן עד שהתרגלנו לגידול. אכן היו רגעים קשים ורגעים מאתגרים יותר, בעיקר בשל שינוי מזג האוויר. מכל התהליך למדנו המון. וכעת אני חשה שהננו מכירים את הספירולינה היטב ויודעים איך להתמודד עם כל אתגר מזג אוויר שמגיע ומשפיע… היה שווה כל רגע, וברור לי שעוד דרך ארוכה ומרגשת מחכה לנו עם האצונת הקטנטונת…     תודה רבה לאילנה על הפוסט הנהדר הזה.   אילנה גפן – וינטר היא  יועצת ומאמנת תזונה טבעית.  בעלת תואר ראשון במדעים ורפואה טבעית. עובדת במרכז דרימר לבריאות . מאמינה שמצבים בריאותיים שעוברים עלינו הם לא גזר דין, את הכל אפשר לשנות על ידי אכילה נקייה ומודעות אחרת. הננו מה שאנחנו אוכלים: נאכל טוב נרגיש טוב ולהיפך. מה שאנחנו מכניסים לגוף שלנו משפיע.נקודה. משנתה היא ששינוי מהותי בגישה לאוכל ותזונה אמיתית כאורח חיים הם אבני היסוד בלקיחת הבריאות שלנו, והעתיד שלנו, לידיים שלנו. מוזמנים ליצור קשר עם אילנה דרך דף הפייסבוק שלה.

אילנה וינטר
אילנה וינטר