שפע הטבע

איך להקים גינה בתוך עציץ או אדנית

Facebook
WhatsApp

גינה אפשר להקים גם באדנית, גם במצעים מנותקים מהאדמה

. אז מה אם אין לנו חצר אלא רק מרפסת או חלון.

בואו בכל זאת נראה איך אפשר להקים גינה בת קיימא בתוך אדנית, נכניס את שפע הטבע לבית.

באדנית, כמו בגינה, השאיפה היא ליצור מערכת יציבה, שמקיימת את עצמה ככל הניתן. לכן, כשאנו מתחילים לתכנן את הגינה בת הקיימא שלנו באדנית, כדאי להבין את העקרונות הבסיסיים שמתקיימים בטבע: רבגוניות, רב-שנתיות, התחדשות, וקיום יחסי גומלין בין רכיבי המערכת.

שפע הטבע - מגוון צמחים

אז מה הוא סדר הפעולות כדי ליצור גינה בת קיימא באדנית?

תכנון כללי. מיקום נכון הוא הבסיס, מכיוון שרוב צמחי המאכל ישמחו לשש שעות שמש ישירה ביום לפחות. יש לכם פחות מכך? לא נורא, ישנם צמחים שמסתדרים עם פחות: כורכום, ג’ינג’ר, הל, גרגר הנחלים, כרפס ביצות, תרד מלאבר, דובדבן היהודים וגם עצים קטנים: גויאבה תותית, פפאיה, קרמבולה, לימון ננסי, מורינגה, גוג׳י ברי. שרטטו את האדנית, כיוון השמש ומה תשתלו בה.

גודל. באדנית, בניגוד לערוגה, מוגבלים השטח והעומק. נסו להציב אדנית גדולה ככל האפשר ועם לפחות 20 ס”מ גובה אדמה לגידול עלים לסלט, 30 ס”מ לגידול צמחי תבלין וירקות, ו40 ס”מ לגידול עצי פרי קטנים.

20150110_093135

מצע שתילה וניקוז. קנו מצע שתילה מוכן ממשתלה ואל תשתמשו באדמה שאספתם. מצע שתילה זול מספיק להרבה אדניות ויוצר במיוחד לגידול במצב מנותק מהאדמה. ניתן לשפרו ולהוסיף כרבע מהכמות קומפוסט. אחת לשנה מומלץ להחליפו (או לפחות חצי ממנו). לצורך ניקוז טוב, חוררו את תחתית האדנית. אם אין חורים, יש להוסיף 5 ס”מ של טוף או אבנים לשיפור הניקוז – דבר זה מומלץ בכל מקרה.

פרופיל השקיה. שימוש בטפטפות מייתר את הצורך לזכור להשקות, חוסך הרבה כאבי ראש ומייצב את המערכת. אם מערכת השקיה אינה זמינה, נסו להשקות בצורה סדירה. בקבוק 1.5 ליטר עם חרירים בתחתיתו יכול לשמש כמשפך. השקו בכדי שהמצע יהיה לח כל הזמן. בקיץ זה יכול להגיע לשלוש פעמים ביום.

מרחק שתילה מתאים. התאימו את המרווחים בין הצמחים לגודל אליו יגיעו הצמחים (ניתן כמובן לגזום צמחי תבלין כדי שלא ישתלטו). כלל אצבע: בצליים זקוקים לכ-5 ס”מ מסביבם, חסות – כ20 ס”מ, כרוביים – כ-35 ס”מ וצמחי תבלין – כ40 ס”מ. יש טבלאות שתילה נוחות באינטרנט. אפשר לשחק עם מישורי גדילה: קורנית היא נמוכה ומתפשטת ואילו למון גראס הוא צר וגבוה ולכן אפשר לשתול את שניהם בסמיכות. אל תפחדו לצופף, אפילו עדיף. מקסימום תגזמו ותאכלו יותר.

IMG_0031

שימוש בצמחים רב שנתיים. צמחים רב-שנתיים דורשים פחות תחזוקה מאשר צמחים שיש לזרוע/להנביט ולשתול כל שנה מחדש. לרב-שנתיים גם יש שורשים חזקים יותר, כך שהם דורשים פחות השקיה. פרט לצמחי התבלין, יש גם ירקות רב-שנתיים המתאימים לאדנית, כגון תרד ניוזילנדי, תות, שעועית לבלב, קייל, בטטה ועוד.

שימוש בחיפוי קרקע. כדי לשמור מיובש ולתמוך בחיים בתוך האדמה (הן של הצמחים והן של המיקרואורגניזמים, מ”א) רצוי לחפות את מצע הגידול ברסק יער, עלים יבשים, או בצמחים שמתפרשים, כגון קורנית, כובע נזיר, או תלתן. טיפ קטן: שלבו גזעי עצים יבשים – הם ישמשו בית גידול לפטריות ולחרקים מועילים, החשובים למארג החיים שאתם יוצרים באדנית.

 שפע הטבע - ערוגה

תכנון השתילה ושילוב של מגוון צמחים. גינה בת קיימא יציבה היא מערכת מגוונת. שיתלו צמחים בצבעים, צורות עלים, וגבהי צימוח שונים. שחקו עם הצמחים ולימדו מה הכי מצליח לכם. הזמינו את שפע הטבע לאדנית. שילוב של קטניות (אפונה ושעועית, תלתן, בקיה, תורמוס, אפונה ריחנית) הוא מצוין, מכיוון שצמחים אלה הופכים את החנקן שבאוויר (ויש המון!), שאינו זמין לרוב הצמחים, לחנקות הזמינות לכלל הצמחים. שילוב של צמחים ארומטיים (לבנדר, מרווה, בצליים, בזיליקום) יעזור בדחיית המזיקים ואילו צמחים ממשפחת השיפתניים (מרווה, אזוב, קורנית) ימשכו מאביקים. שלבו פרחים, הם מושכים מאביקים ולעיתים מבלבלים מזיקים (כגון פרח הטגטס)

תמונות גיננית גדולה.

ועוד טיפ קטן, דרגו את השתילות כדי שתהיה לכם אספקת ירקות רצופה כל העונה, ובשפע. אחת לשבועיים-שלושה שיתלו שתיל נוסף (אין צורך שכל הפלפלים יבשילו בשבוע אחד).

אצלנו בשפע הטבע הבנו מזמן שמגוון, התחדשות ויחסי גומלין בריאים בין הצמחים יוצרים גינה בת-קיימא.

עכשיו הכדור בידיים שלכם.

תכננו את השתילות, קנו שתילים ומצע שתילה

והודיעו לילדים שהולכים להקים גינה באדנית.

שתהיה שתילה נעימה

נהניתם מהתוכן ?
אז הכנתי בשבילכם מתנה:
סיכום קצר של 10 הצעדים הראשונים שיש לעשות בכדי לגדל ירקות בעצמכם

הירשמו בטופס והמתנה תשלח אליכם במייל